„24 godziny” 5 sezon od 1 lipca w Polsacie

„24 godziny” to jeden z najbardziej nowatorskich, dynamicznych i uznanych na całym świecie, amerykańskich dramatów telewizyjnych. Gwiazdor filmowy, Kiefer Sutherland, który kreuje postać pierwszoplanową – agenta CTU, walczącego z międzynarodowym terroryzmem – został nagrodzony Złotym Globem. Tą prestiżową nagrodą uhonorowano w 2004 roku również całą produkcję serialową jako Najlepszy serial dramatyczny. Ponadto, „24 godziny” otrzymały 17 nagród Emmy i 142 nominacje do najważniejszych telewizyjnych wyróżnień.

1 lipca rozpoczynamy premierowy, 5. sezon. Bezpieczeństwo narodowe USA znów jest zagrożone, a zegar zaczyna niebezpiecznie tykać, więc agent Jack Bauer (Kiefer Sutherland) wraca do akcji, pomimo że 18 miesięcy wcześniej… umarł – w finale poprzedniej emocjonującej serii.

„24” wyróżnia przede wszystkim niezwykła formuła. Sezon zawsze składa się z 24 odcinków i opowiada o dramatycznych wydarzeniach jednego dnia – w następstwie wyjątkowo groźnego ataku terrorystycznego. Akcja każdego odcinka toczy się w ciągu jednej godziny i minuty, czy wręcz dosłownie sekundy decydują o powodzeniu walki ze złem. Rozgrywa się w czasie rzeczywistym – nierzadko jednocześnie na kilku planach filmowych. Rozwój sytuacji kryzysowej śledzimy na bieżąco, poznajemy często z kilku różnych punktów widzenia – „24 godziny” realizowano z niezwykłym rozmachem inscenizacyjnym. Zaskakujące zwroty akcji i nieprzewidywalne przeszkody nieustannie trzymają w napięciu, a interesująca fabuła wciąga. Najnowocześniejsza technika w służbie wywiadu to kolejny atut. Nieprzerwanie, przez „24 godziny” następują po sobie zdarzenia ekstremalnie groźne, którym może podołać tylko jeden człowiek – główny bohater tego serialu, Jack Bauer (Kiefer Sutherland).

Najnowsza, 5. seria „24 godzin” startuje punktualnie o godzinie 7. rano. W Białym Domu zasiada teraz Prezydent Charles Logan (Gregory Itzin), a rządową Agencją do Zwalczania Terroryzmu (CTU) dowodzi Bill Buchanan (James Morrison). Wkrótce do Los Angeles ma przybyć Prezydent Rosji, by podpisać pakt antyterrorystyczny. Do tego miasta powrócił już były Prezydent USA – David Palmer (Dennis Haysbert), by spisać wspomnienia, i ginie w swoim apartamencie od strzału snajpera. Nie można wykluczyć, że to zabójstwo jest powiązane z planowanym wydarzeniem politycznym o randze światowej, a agentom federalnym nie udaje się złapać sprawcy. Ten dzień przesądzi o prezydenturze Logana. Gdy przylecą Rosjanie, zamachowiec ma być martwy, albo w areszcie, bo jakiekolwiek komplikacje grożą pogorszeniem stosunków między mocarstwami i zerwaniem historycznego porozumienia. Następnych negocjacji nie będzie.

Na wieść o zamachu Michelle Dessler (Reiko Aylesworth) decyduje się wracać do agencji, by wesprzeć swoim doświadczeniem nowych ludzi. Oboje z Tony’m Almeidą (Carlos Bernard) odeszli z CTU rok temu. Nagle jednak ona ginie od wybuchu bomby, podłożonej pod jej samochodem, a jej mąż zostaje ciężko ranny – będzie walczył o życie w szpitalu. Jeszcze jedna osoba z nielicznego grona wtajemniczonych w zniknięcie Jacka Bauera – Chloe O’Brian (Mary Lynn Rajskub) jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Jest ścigana i musi uciekać. Ktoś wziął na cel czwórkę ludzi, którzy jako jedyni wiedzieli, że on wciąż żyje, więc Jack Bauer musi jak najszybciej wrócić do Los Angeles.

Do siedziby CTU przybywa łączniczka z Departamentu Obrony – Audrey Raines (Kim Raver) – wcześniej związana prywatnie z Jackiem Bauerem. Niedługo potem dołączy do nich nowy koordynator Lynn McGill (Sean Astin) i przejmie dowodzenie całą akcją. Najmocniejszymi ogniwami w tej drużycie okażą się również dwaj agenci: Edgar Stiles (Louis Lombardi) i Curtis Manning (Roger R. Cross). Tymczasem nagranie z miejsca zbrodni dowodzi, że to były agent CTU, Jack Bauer jest potencjalnym zamachowcem. Także dla Billa Buchanana to nie mniej szokujący fakt, jak to, że on żyje. Sfingował własną śmierć, a teraz jest wrabiany w to morderstwo? Ale dlaczego ktoś wystawił zlecenie na Davida Palmera? Nie był już urzędującym Prezydentem Stanów Zjednoczonych. A Jack nie mógłby zabić własnych przyjaciół. Ale brak niezbitych dowodów jego niewinności, więc to on zostaje uznany głównym podejrzanym w sprawie zamachu na Prezydenta Palmera. Były agent CTU, Jack Bauer – świetnie wyszkolony i bardzo niebezpieczny; bohater narodowy, który miał w przeszłości problemy z narkotykami, staje się najbardziej poszukiwanym człowiekiem w Ameryce.

Pierwsza Dama podejrzewa spisek. Żona Prezydenta Logana, Martha (Jean Smart – dwukrotnie nominowana do Emmy za tę kreację) załamała się psychicznie, gdy dowiedziała się o śmierci Davida Palmera. Przyjaźnili się i w noc poprzedzającą zabójstwo on zadzwonił do niej, by uprzedzić ją o potężnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa narodowego. Ale nagranie tej rozmowy telefonicznej… dowodzi, że cierpi ona na urojenia. Zostało spreparowane? Nie udaje jej się więc przekonać męża. Podobnie osoby z prezydenckiej administracji traktują jej słowa lekceważąco. Jego najbardziej zaufany człowiek – Szef Sztabu, Walt Cummings (John Allen Nelson) wręcz sugeruje zamknięcie jej w klinice psychiatrycznej. Czy to możliwe, by w najbliższym otoczeniu Prezydenta USA działał zdrajca? I czy to rzeczywiście David Palmer był głównym celem, a może jedynie jego tragiczna śmierć to preludium do czegoś o wiele potworniejszego?

Terroryści opanowują terminal lotniska w Los Angeles. Wszyscy pasażerowie i ochrona zostają uwięzieni. Wśród zakładników jest też Derek (Brady Corbet), nastoletni syn kobiety, u której Jack mieszkał przez ostatnie pół roku – Diane Huxley (Connie Britton) i traktował ich jak własną rodzinę. Zamachowcy grożą wszystkim śmiercią i żądają, by Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Rosji wstrzymali się z podpisaniem paktu antyterrorystycznego. Jeśli przywódcy publicznie nie odwołają tego nowego sojuszu, zaczną się egzekucje. I giną pierwsi zakładnicy. Zabójcy postawili ultimatum, które nie może być spełnione, bo rząd amerykański nigdy nie negocjuje z terrorystami. CTU odradza szturm, bo może zakończyć się niepowodzeniem, masakrą niewinnych osób. A Jack Bauer w wyniku zdrady został zdemaskowany i wydaje się, że już nie zdoła ocalić innych. Czy rozlew krwi jest nieunikniony?

Były agent CTU w sytuacji zagrożenia bywa… nieprzewidywalny i zabójczo skuteczny. Ale tym razem jego głównym przeciwnikiem będzie ktoś równie nieobliczalny – Rosjanin Vladimir Bierko (Julian Sands). Czy Jack Bauer wygra w starciu z terrorystą, który zamierza zemścić się na USA, używając broni chemicznej? I jak zachowa się agent CTU, gdy odkryje, kto był prawdziwym pomysłodawcą tego zamachu i jak wysoko sięga ten spisek? Piąta doba „24 godzin” dopiero rozpoczyna się i najgorsze jeszcze przed nami. Znamy już najważniejszych graczy tej rozgrywki. Przeżyją niezapomniany dzień. Jak zachowają się wobec nadzwyczajnych okoliczności?

Przed nami nowe, nieprzewidywalne 24 odcinki i wydarzenia, które wstrząsną Ameryką – opowiedziane w czasie rzeczywistym i z rozmachem, godnym przebojów kina akcji. Autorami tego pionierskiego pomysłu, na którym oparto scenariusz „24 godzin”, i producentami wykonawczymi są: Joel Surnow („Nikita”, „Miami Vice”) i Robert Cochran („Nikita” i współproducent „JAG”). Przy produkcji „24 godzin” współpracowali z nimi: Brian Grazer (producent takich przebojów kinowych, jak: „Kokon”, „Willow”, „Okup”, „Kod Merkury” czy „Piękny umysł”) oraz Howard Gordon („Buffy, postrach wampirów”, „Anioł ciemności”, „Z archiwum X”) i Evan Katz („The Event”). To jedni z najwybitniejszych amerykańskich producentów telewizyjnych i filmowych, co stanowi dodatkową gwarancję sukcesu.

GWIAZDA SERIALU

W postać pierwszoplanową, agenta federalnego Jacka Bauera wcielił się Kiefer Sutherland – hollywoodzki gwiazdor, który odważnie zdecydował się na występ w produkcji telewizyjnej i odniósł wielki sukces, przypieczętowany nagrodą Złotym Globem. Obok wielu prestiżowanych nominacji za tę kreację otrzymał również nagrodę Emmy 2006 dla Najlepszego aktora w serialu dramatycznym.
Kiefer jest synem słynnego aktora Donalda Sutherlanda. Kiedy miał cztery lata, jego rodzice rozwiedli się i chłopiec wraz z siostrą wychowywani byli przez matkę, również aktorkę Shirley Douglas. Młody aktor po raz pierwszy w swojej karierze w dużej roli wystąpił w filmie „Paradise Found” i zagrał w nim światowej sławy malarza post-impresjonistę, Paula Gauguina. Wcześniej wystąpił w niezależnym filmie „Red Door”, reżyserowanym przez Matię Karrell. Zagrał też w filmie z okresu II wojny światowej – „To End All Wars”. Scenariusz powstał w oparciu o bestseller „Through the Valley od the Kwai”. Jest tam jeńcem wojennym, który dostał się do obozu w południowo-wschodniej Azji. Aktor pojawił się również w „I Fought the Law”, reżyserowanym przez Marka Malone. Sutherland zagrał też w „Dark City”, „Truth or Consequences”, „New Mexico” (który reżyserował), „Eye for an Eye”, „Czas zabijania” („A Time To Kill”), „Trzej Muszkieterowie (“The Three Musketeers”), „Article 99”, „Ludzie honoru” („A Few Good Men”), „The Vanishing”, „Straceni chłopcy” („The Lost Boys”), „Młode strzelby” („Young Guns”) oraz „Stand By Me”. Jego telewizyjny debiut przypadł na serial bardzo dobrze przyjęty przez krytykę. Był to „A Soldier’s Sweetheart” ze Skeetem Ulrichem i Georginą Cates. Jako reżyser zadebiutował w „Last Light”. Film zebrał wiele pochwał, również za reżyserię. Zagrał też w „Bad Boy”, gdzie za główną rolę otrzymał nominację do Nagrody Geni dla Najlepszego Aktora. Pojawił się również w „The Mission”, „Amazing Stories” i „Trapped in Silence”. Jedną z najbardziej wstrząsających kreacji filmowych stworzył ostatnio w thrillerze „Telefon” (2002).

EMISJA: piątek; po dwa odcinki; po emisji drugiego piątkowego filmu

źródło: Polsat S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *