Z okazji “Dnia dziecka” kolejne podsumowanie. Lista tworzyła się jednak opornie (poniżej szczegóły). Oczywiście nie oglądam wszystkich seriali z USA ale te, które śledzę obfitują w małoletnich bohaterów.
Poniżej mój subiektywny ranking. Jak zwykle zapraszam w komentarzach do uzupełniania listy i podawania swoich ulubionych serialowych “dzieciaków”.

Zacznijmy od tego, iż w serialach o uczniach szkół w bohaterów nie wcielają się nastolatkowie.

M.in. tytułowa Jane z “Jane by Design” ma 25 lat, Tessa z “Suburgatory” 23, Daphne ze “Switched at Birth” 26, podobnie jak nastoletnia córka Mike’a Baxtera - Molly Ephraim, a Spencer Hastings (Troian Bellisario) z “Pretty Little Liars” ma już 27 lat!
Bardzo ciężko szło tworzenie listy, kiedy okazywało się, że opisywana przeze mnie postać “dziecięca” już od dawna nie jest dzieckiem ;)
Miejsc tylko 9. Ale za to kilka połączonych.

Miejsce IX - Wisteria Lane pełne dzieci.

Nie będę wyróżniać żadnego dziecka szczególnie. Warto wspomnieć jednak o Penny Scavo (Darcy Rose Byrnes), która starała się pogodzić rodziców, “MJ” Delfino (Mason Vale Cotton), który nie mógł pogodzić się ze śmiercią ojca i obie córeczki Państwa Solis - Celie (Daniella Baltodano) i Juanitę (Madison De La Garza). Dzieciaki dorastały na naszych oczach, zmieniały się i zmagały z problemami.
Desperate Housewives pożegnało się ostatecznie z widzami. Dzieci również będzie mi brakować.

Miejsce VIII - Dwie “córeczki tatusiów” Morgan Saylor - Dana “Homeland” i Kaitlyn Dever jako Eve Baxter w Last Man Standing.


Pierwsza młoda aktorka ledwo załapała się na listę, bowiem w październiku kończy 18 lat. Nie jest postacią pierwszoplanową ale jej rola była kluczowa dla serialu. Jako pierwsza poznała tajemnicę ojca i to dzięki jej telefonowi Brody zmienił decyzję. Bardzo dobrze zagrana postać, wiarygodnie, z trudnym scenariuszem. Druga aktorka ma w swoim serialu zupełnie inne problemy. Eve jest najmłodszą córką Baxterów, chłopczycą, z inteligentnym poczuciem humoru. Mimo, iż jest postać jest przytłoczona przez bardzo barwną siostrę Kaitlyn Dever wyciska z roli maksimum możliwości.

Miejsce VII - Jeszcze nie mówią ale już “grają”.


To miejsce udało mi się opisać bez sprawdzania czy dany aktor nie dobiega 30-stki ;)
Cierpliwe, urocze dzieciaki, które na planie mają do czynienia z mnóstwem sytuacji, których z pewnością nie przeżywają ich rówieśnicy. Zola z Chirurgów - sama słodycz, która zdobyła serca nie tylko serialowych rodziców, małoletni weteran znany z Last Man Standing, a przede wszystkim jako synek Dextera i moja zdecydowana faworytka - Hope z serialu “Raising Hope”, w którą wcielają się siostry - bliźniaczki Baylie i Rylie Cregut. Są tak genialne na planie, że kilka innych produkcji chciało je “odkupić”. Na razie bez skutku.

Miejsce VI Ruby Jerins jako Grace Peyton w serialu “Siostra Jackie”.


Młoda aktorka (też szok już 14-letnia) ma na swoim koncie kilka ról filmowych i występy w serialach. Jest bardzo chwalona za pracę na planie. W serialu “Nurse Jackie” wciela się w jedną z córek tytułowej bohaterki, która cierpi na zaburzenia lękowe. Przekonująca postać.

Miejsce V - Jake “Dwóch i pół”. Angus T. Jones.


Obecnie to już nastolatek. W tym roku aktor będzie miał 19 lat (w październiku). Mimo, iż nie powinien znaleźć się na liście serialowych “dzieci” i nie przepadam za Jake’m w nowych sezonach ten aktor dorastał na naszych oczach, bawił i wzruszał. Jako mały chłopczyk był jednym z najlepszych  aktorów w serialach w USA. Wątki z Charliem były dla młodego chłopczyka z pewnością bardzo trudne do zagrania ale nie żałujcie kilkulatka. Sheena już nie ma w “Two and a Half Men, a Angus jest najlepiej opłacaną gwiazdą “dziecięcą” w całych Stanach Zjednoczonych.

Miejsce IV - Brick The Middle. Atticus Shaffer.


Uwielbiam zaczytanego Bricka, który zazwyczaj późną nocą przypomina sobie, że ma na jutro sporo zadane do szkoły i zwala wszystko na matkę. Albo boi się mostu, ma kłopoty z nawiązywaniem relacji rówieśniczych itp. Aktor, który wciela się w ucznia szkoły podstawowej ma już 14 lat. Cierpi na wrodzoną łamliwość kości, którą odziedziczył po mamie. Nastolatek twierdzi, że choroba nie jest żadnym wyznacznikiem jego osobowości. I gra - chociaż w trudniejszych scenach musi korzystać z pomocy dublera.

Miejsce III - Manny Modern Family. Rico Rodriguez.


Dzieciaków w tym serialu akurat nie brakuje. Ale postać Manniego jest tak oryginalna, że zasłużył na podium. Korpulentny nastolatek, który ma swoje zasady, pije kawę z wyciągniętym paluszkiem (uczeń podstawówki, który jest pasjonatem dobrej kawy!), ubiera się w szlachetne materiały i uwielbia luksus. Ale przy okazji tego jak jest odpowiedzialny momentami zapomina, że jest tylko dzieckiem. Uwielbiam jego rozmowy z dorosłymi.

Miejsce II - Debbie - Shameless. Emma Kenney.

Ciężko mi było znaleźć prawdziwy wiek aktorki, która wciela się w postać Debbie. Jednak spotkała mnie prawdziwa niespodzianka. Emma urodziła się w 1999 roku, czyli obecnie ma 13 lat! Gra dziewczynkę w swoim wieku. Jej postać boryka się z codziennymi problemami, jest silna, odważna i odpowiedzialna. Młoda aktorka z pewnością na planie serialu widziała już wszystko: seks, alkohol, używki. Postać Debbie jest zagrana rewelacyjnie. Za dojrzałość na planie zdecydowanie drugie miejsce.

Miejsce I - Maisie Williams jako Arya “Gra o tron”.

Wątek z jej udziałem jest jednym z moich ulubionych w drugim sezonie. Maisie zgodziła się ściąć włosy udowadniając, że poważnie podchodzi do swojej roli. Ale nie tylko tym zdobyła serca fanów. 15-latka radzi sobie na planie znakomicie, jest chwalona przez aktorów i całą ekipę pracującą przy produkcji. I gra naprawdę rewelacyjnie.