Ksiądz w serialu – Top 7

Zauważcie, że księża jako postacie pierwszo i drugoplanowe najczęściej pojawiają się w serialach Telewizji publicznej. Ciężko znaleźć aktora, który wciela się w rolę kapłana w propozycjach stacji TVN lub Polsat.
Seriale z księdzem w roli głównej nie są też automatycznie skazane na sukces – trwają rozmowy o zakończeniu Plebanii, serial „Siostry” również nie został dobrze przyjęty przez publiczność.
Który ksiądz w moim subiektywnym rankingu zajmuje pierwsze miejsce?

Owszem znalazłam kapłana w serialu TVN. W 39 i pół Grzegorz Małecki jako Ojciec Leon pomagał Marcie i Patrykowi zawrzeć ślub. Generalnie w rolach epizodycznych w polskim serialu pojawiło się wielu duchownych – z pewnością pamiętacie rozmowę Borewicza, który przesłuchiwał okradzionego księdza:
„– To ile tych dolarów było?
Ksiądz:
– A to nie wiecie, towarzyszu poruczniku?
– Nie wiem jak ksiądz, ale ja w partii nie jestem. Porozmawiajmy szczerze jak partyzant z czekistą.”

W Plebanii pojawiło się wielu duchownych. Na wyróżnienie zasługują m.in. ks. Adam Potoczny i ks. Jakub Miller.
Sławomir Orzechowski był księdzem w komediowym 13 Posterunku, który nie przepadał za prostytutkami, również w komediowym serialu „Okazja” jednym ze współlokatorów był młody ksiądz Wojtek (Marcin Sztabiński), który studiował w warszawskim seminarium. Był ksiądz zakochany w jednej z bohaterek w serialu Złotopolscy (Leszek Zduń).
Duchowny zawitał u Kiepskich, ksiądz Bernard w serialu „Czas Honoru” miał trochę większą rolę. Olaf Lubaszenko w ornacie zjawił się na planie „Blondynki”.

Ale Top 7 wygląda następująco:

Miejsce 7 – Złotopolscy
W roli księdza, który w początkowych odcinkach popijał naleweczkę z Dionizym i wysłuchiwał mieszkańców Złotopolic pojawił się prawdziwy duchowny Kazimierz Orzechowski. Absolwent PWST w Łodzi, który przyjął święcenia kapłańskie. Przesympatyczna rola grożącego palcem kapłana, w późniejszych odcinkach zupełnie pominięta.

Miejsce 6 – Proboszcz Karol „Dom nad rozlewiskiem
W tej roli Marek Kałużyński (aktor również wcielał się w role kleryka w serialu Czas Honoru). Zupełnie stłamszony przez matkę, postanowił się jej postawić i wyprowadzić. Dba o kościół, w który cały czas inwestuje czas i pieniądze…
Dziwna relacja z organistą. Rozmowy tych dwóch panów to temat na osobną notkę. Scenarzyści trochę przesadzali z „tęskniłem, nie dzwoniłeś” 😉

Miejsce 5 – Wikary Robert – Ranczo
Bartłomiej Kasprzykowski obecnie jest tylko tłem dla wątków w gminie. W ostatnim sezonie pojawił się kilka razy aby pogodzić swojego przełożonego z Michałową i Kingę z matką. Ale potencjał był! Z pewnością pamiętacie pojawienie się wikarego w Wilkowyjach, jego poglądy, przesadną dbałość o higienę i „prawie” romans z Klaudią.

Miejsce 4 – ks. Antoni Wójtowicz Plebania
Włodzimierz Matuszak od lat wciela się w postać dobrotliwego, solidnego i uczciwego księdza w serialu Plebania. A ja od lat nie śledzę na bieżąco losów jego parafii w Tulczynie. Jednak z pewnością jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci. I jednym z najlepszych duchownych w polskim serialu.

Miejsce 3 – U Pana Boga W Ogródku – ksiądz z Królowego Mostu
Krzysztof Dzierma pojawił się jako kapłan na początku w filmie Jacka Bromskiego, z którego powstał również serial. Ksiądz trzęsie nie tylko swoją parafią. Ma wpływ na życie całej gminy, policji i wszystkich innych urzędów. To po jego porady przychodzą wpływowe nazwiska z całej gminy, to dzięki niemu ktoś w jednej chwili może stracić pracę lub ją zyskać. I dokładnie tak to dzisiaj wygląda w małych miasteczkach i wsiach. To ksiądz ma władzę absolutną, której nie zawaha się użyć.

Miejsce 2 – ksiądz detektyw Ojciec Mateusz
Bardzo długo wahałam się czy Artur Żmijewski nie zasługuje jednak na miejsce I. Właściwie to on jest tytułową postacią jednego z najchętniej oglądanych seriali w Polsce, który (moim zdaniem niesłusznie) zgarnął Telekamerę 2011. Serial powstał jednak na włoskim pierwowzorze pt. „Don Matteo” i to przeważyło szalę. Nasz rodzimy Mateusz poza odprawianiem mszy, brawurowo jeździ na rowerze i pomaga policji w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek. Nigdy nie ma czasu zjeść obiadu, ufa każdemu niesłusznie oskarżonemu, zbiera dowody i irytuje komendanta sandomierskiej policji. Rewelacyjnie gra w szachy.

Miejsce 1 – Piotr Kozioł – proboszcz z Wilkowyj.
Brawurowo zagrany przez Cezarego Żaka ksiądz i wójt. Obecnie w zgodzie ale wiemy, że kapłan z powołania musiał podjąć ciężką decyzję o wybaczeniu bratu jego intryg i gier politycznych.
Za pierwszym miejscem przemawiają rozmowy duchownego z gospodynią domową i jego miejsce w gminie. Ponadto ksiądz Kozioł jest niezwykle inteligentny, potrafi przyznać się do błędu i zapomnieć o dawnych urazach.
To do niego przychodzą wierni w potrzebie, on doradza, łagodzi spory i konflikty. Przy okazji wygania duchy i prowadzi wykłady o antykoncepcji.

A który ksiądz w serialu jest Waszym ulubieńcem?

5 odpowiedzi do “Ksiądz w serialu – Top 7”

  1. Moim zdanie podsumowanie to strzał w dziesiątkę 🙂 Podpisuje się pod finałową siódemką, chociaż nie widziałam ani jednego odcinka Plebani 🙂 Pracuje w tym czasie, a gdy nie pracuje.., no cóż nie każdy ma szansę przetrwać muzykę czołówki tego serialu :):) W każdym bądź razie wiedziałam, że główny ksiądz z Plebanii musi znaleźć się w zestawieniu w umie to rola życia Matuszaka. Nic nie zmieniaj ja się cieszę, że Mateusz jest na drugim miejscu. Odgrzewane kotlety zazwyczaj mnie nie kręcą ale ten serial zdecydowanie lubię :)Pozdrawiam :):)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *