Chociaż dzisiaj czuję się jak zombie to warto było zobaczyć jak Polska otrzymała pierwszego w historii Oscara.
Paweł Pawlikowski odbiera nagrodę za Idę - poniżej wideo oraz lista zwycięzców.

Najlepszy film

„Snaj­per”
„BIRDMAN”
„Boy­ho­od”
„The Grand Bu­da­pest Hotel”
„Gra ta­jem­nic”
„Selma”
„Teo­ria wszyst­kie­go”
„Whi­plash”

Najlepsza reżyseria

ALEJANDRO GONZALEZ INARRITU – „Bird­man”
Ri­chard Lin­kla­ter – „Boy­ho­od”
Ben­nett Mil­ler – „Fo­xcat­cher”
Wes An­der­son – „Grand Bu­da­pest Hotel”
Mor­ten Tyl­dum – „Gra ta­jem­nic”

Najlepszy aktor

Steve Ca­rell, „Fo­xcat­cher”
Bra­dley Co­oper, „Snaj­per”
Be­ne­dict Cum­ber­batch, „Gra ta­jem­nic”
Mi­cha­el Ke­aton, „Bird­man”
EDDIE REDMAYNE, „Teo­ria wszyst­kie­go”

Najlepsza aktorka

Ma­rion Co­til­lard, „Dwa dni, jedna noc”
Fe­li­ci­ty Jones, „Teo­ria wszyst­kie­go”
JULIANNE MOORE, „Still Alice”
Ro­sa­mund Pike, „Za­gi­nio­na dziew­czy­na”
Reese Wi­ther­spo­on, „Dzika droga”

Najlepszy aktor drugoplanowy

Ro­bert Du­vall, „Sę­dzia”
Ethan Hawke, „Boy­ho­od”
Edward Nor­ton, „Bird­man”
Mark Ruf­fa­lo, „Fo­xcat­cher”
J.K. SIMMONS, „Whi­plash”

Najlepsza aktorka drugoplanowa

PATRICIA ARQUETTE – „Boy­ho­od”
Emma Stone – „Bird­man”
Laura Dern – „Dzika droga”
Meryl Stre­ep – „Ta­jem­ni­ce lasu”
Keira Kni­gh­tley – „Gra ta­jem­nic”

Najlepszy scenariusz oryginalny

ALEJANDRO G. INARRITU, NICOLAS GIACOBONE, ALEXANDER DINELARIS, JR. & ARMANDO BO – „Birdman”
Ri­chard Lin­kla­ter- „Boy­ho­od”
E. Max Frye i Dan Fut­ter­man – „Fo­xcat­cher”
Wes An­der­son i Hugo Gu­in­ness – „Grand Bu­da­pest Hotel”
Dan Gil­roy – „Wolny strze­lec”

Najlepszy scenariusz adaptowany

Jason Hall – „Snaj­per”
GRAHAM MOORE - „Gra ta­jem­nic”
Paul Tho­mas An­der­son – „Wada ukry­ta”
Anthony McCarten - „Teo­ria wszyst­kie­go”
Da­mien Cha­zel­le – „Whi­plash”

Najlepszy film animowany

„WIELKA SZÓSTKA”
„Pu­dła­ki”
„Jak wy­tre­so­wać smoka 2″
„Song of the Sea”
„The Tale of the Prin­cess Ka­guya”

Najlepszy film nieanglojęzyczny

„IDA”, Pol­ska

„Le­wia­tan”, Rosja
„Man­da­ryn­ki”, Es­to­nia
„Dzi­kie hi­sto­rie”, Ar­gen­ty­na
„Tim­bu­ku”, Mau­re­ta­nia

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny

„CRISIS HOTLINE: VETERANS PRESS 1″, Ellen Go­osen­berg Kent i Dana Perry
„Jo­an­na”, Aneta Ko­pacz
„Nasza klą­twa”, To­masz Śli­wiń­ski i Ma­ciej Śle­sic­ki
„The Re­aper”, Ga­briel Serra Ar­gu­el­lo
„White Earth”, J. Chri­stian Jen­sen