Peaky Blinders – gangsterzy, rodzina i wszystko inne (+ zachwyty)

Jako, że Święta nam się przedłużają 😉 nadganiam zaległości, oraz oglądam seriale o których słyszałam w trakcie ostatnich lat, ale nie miałam czasu (lub ochoty) zapoznać się z nimi bliżej.
I szczerze przyznaję, że ten tytuł mi zupełnie umknął, albo przegapiłam akcje promocyjne.

A to jeden, z najlepszych seriali, które udało mi się ostatnio zobaczyć. Dwa sezony oglądnęłam w dwa dni (to jedynie dwanaście godzin, ale zmuszona byłam robić przerwy 😉 i nie żałuję ani jednej minuty, którą poświęciłam na Peaky Blinders.
Postaram się nie umieszczać żadnych SPOILERÓW.

Pierwsze co nasuwa mi się na myśl to:„Anglicy! Ci to mają rozmach i potrafią robić seriale!”.
BBC Two, która jest odpowiedzialna m.in. za Sherlocka tym razem postawiła na klimatyczną opowieść o rodzinnym gangu.

Szefem i głową rodziny jest Tommy Shelby, który nie jest ani ojcem, ani też pierworodnym synem. Jest jednak inteligentny, małomówny i konkretny. Wystarczająco aby zostać wielkim gangsterem kontrolującym bukmacherów, przemytników, czy też złodziei.
Przygodę z bohaterami rozpoczynamy w 1919 roku w angielskim Birmingham, chociaż podczas kolejnych epizodów będziemy przenoszeni w inne lokalizacje. Ale tak jak pisałam nie będę zdradzać fabuły, bo chcę Was serdecznie namówić na przygodę z tym tytułem.

Aktorsko – pierwsza klasa.
Cillian Murphy jest po prostu genialny w swojej roli. W zasadzie nie mam wątpliwości, że każdy z dobranych do „Peaky Blinders” aktorów dał z siebie wszystko.
Rzadko zdarza się taka obsada. Muzyka, zdjęcia, reżyseria, scenografia, charakteryzacja – naprawdę WOW. Bo nie ma co się rozpisywać nad oczywistymi walorami tej produkcji.
Znalazłam kilka dłużyzn, czy nie do końca potrzebnych wątków, jednak w skali całego serialu nie warto o nich wspominać (a tym bardziej zdradzać fabułę).

Trzeci sezon najprawdopodobniej jesienią 2015. I ja już na niego czekam.

Dla tych, którzy nie mają obecnie czasu na nadrabianie zaległości serialowych: muzyka z czołówki w wykonaniu Nick Cave And The Bad Seeds.

Ps. Nie wiem jak Wam, ale mnie w kilku momentach Peaky Blinders przypomniał o najlepszych czasach Sons of Anarchy.

4,5 bobra (po 12-stu odcinkach).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *