Ratownicy – poznaj obsadę

Kto jest kim w nowym przeboju TVP1?
Co go czeka bohaterów w kolejnych odcinkach?
Koniecznie przeczytaj.

Opis głównych postaci:

JAN TARNOWSKI (Bogusław Linda)

Naczelnik Pogotowia. Pochodzi z podkrakowskiej wsi. Jego rodzice byli rolnikami. W Pogotowiu jest od 1985r. (25 lat). Szefem jest już drugą kadencję, która właśnie się kończy. Za kilka miesięcy zamierza startować w kolejnych wyborach. Cieszy się zaufaniem ratowników.
W latach 80. Jan działał w opozycji – był jednym z kilku ratowników, którzy pomagali przenosić przez granicę nielegalne książki, ulotki, gazetki itd. Robił to m.in. z obecnymi współpracownikami: Cezarym Bachledą i Piotrem Rojkiem. Obecnie Bachleda jest jego zastępcą, a Rojek również należy do „starszyzny”. W 1984 r. Jan był aresztowany. Gdy wyszedł z więzienia w 1985 r. poznał 19-letnią Dorotę, piękną dziewczynę z Krakowa. Pobrali się. W 1986 r. urodził im się syn Staszek. Zamieszkali w Zakopanem. Gdy Jan nie mógł znaleźć pracy, Dorota dawała lekcje gry na fortepianie (jest pianistką). Potem zaczęła pracować w szkole muzycznej. W 1989 r. Jan wrócił do Pogotowia. W 1992 r. urodziła im się córka – Justyna. W 2001 r. ich małżeństwo się rozpadło. Jan odszedł zostawiając Dorotę z 15-letnim Staszkiem i 9 – letnią Justyną.
Wypadek, któremu ulegnie, sprawi, że zacznie sobie uświadamiać samotność. Po raz pierwszy zatęskni
za rodziną. Będzie chciał odbudować relację z dziećmi. Będzie też musiał zmierzyć się z nową dla niego sytuacją – po wypadku, i wyjściu ze śpiączki zostaje wykluczony z Pogotowia. Dowiaduje się też o sfałszowaniu dokumentów przetargu, który zrobili jego przyjaciele – Cezary i Rojek.
W szpitalu bardzo zbliży się z matką odnalezionego w lawinie chłopaka, Moniką.

DOROTA TARNOWSKA – BIAŁY (Agnieszka Wosińska)

Była żona Jana. Jest nauczycielką muzyki w zakopiańskim liceum. Dorota i Jan pobrali się i zamieszkali
w Zakopanem. Po tym jak Jan zostawił ją i dzieci, Dorota związała się ze starszym od siebie o 15 lat Witoldem Białym – właścicielem dwóch pensjonatów w Zakopanem. Witold zaopiekował się Dorotą i jej dziećmi. Staszka i Justynę wychowywał jak swoje dzieci.
Dorota dowie się, że jest chora, a wykryty przez lekarzy guz, może być początkiem choroby nowotworowej.

STASZEK TARNOWSKI (Tomek Schuchardt)

Syn Jana. Jeszcze niedawno studiował prawo w Krakowie na UJ. Jednak dramatyczne wydarzenia spowodowały, że musiał przerwać naukę. Staszek miał dziewczynę Martę (studiowali razem na roku). Razem byli od 2-3 lat. Okazało się, że Marta miała romans z ich wykładowcą – dr Rogulskim. Co więcej jest z nim w ciąży. Staszek będąc pod wpływem alkoholu uderzył wykładowcę, który następnie oskarżył go o pobicie. W efekcie dostał wyrok oraz nadzór kuratorski. Po wyroku dochodzi do wniosku, że dalsze studia na prawie nie mają sensu – z wyrokiem sądowym nie będzie mógł podjąć żadnego prawniczego zawodu. Wyjeżdża z Krakowa i wraca do Zakopanego. Tam obejmuje nad nim opiekę kuratorską Joanna Krawczyk, z którą wdaje się romans.
W Zakopanym Staszek wstępuje do Pogotowia, najpierw zostaje stażystą a następnie składa przysięgę i zostaje ratownikiem. Przeżywa nową, wielka miłość. Poprawiają się jego stosunki z ojcem.

JUSTYNA TARNOWSKA (Natalia Rybicka)

Córka Doroty i Jana, siostra Staszka. Dla niej to Witold jest ojcem. Jan jest obcym człowiekiem, z którym nie specjalnie chce utrzymywać kontakty. Ze bratem też nie ma dobrego kontaktu. Staszek wyjechał z domu do Krakowa, gdy miała 14 lat. Wprawdzie Staszek często przyjeżdżał do domu, ale były to pobyty 2-3 dniowe. Justyna kończy liceum w Zakopanem. Chodzi do klasy z synem Cezarego Bachledy– Norbertem. Przez jakiś czas byli ze sobą, ale Justyna zerwała z nim. Teraz zaczęła się spotykać z Markiem – starszym o rok chłopakiem. Norbert bardzo to przeżywa.

WITOLD BIAŁY (Krzysztof Globisz)

Obecny mąż Doroty. Dorota jest jego drugą żoną. Pierwsza zmarła. Witold to bardzo dobry, poczciwy człowiek. Nie jest specjalnie skomplikowany, ale nie jest głupi. Doskonały gospodarz. Bardzo sprawnie prowadzi pensjonat.
Kocha Dorotę, dzieciaki i nie ukrywa uczuć. Dzieci to wiedzą i doceniają. Lubią go, a może i też kochają. Staszek dodatkowo jest mu wdzięczny za pomoc i wsparcie w czasie procesu.

CEZARY BACHLEDA (Przemysław Bluszcz)

Zastępca Naczelnika. Jest też w zarządzie TOPR. Pochodzi z „góralskiej arystokracji” – znanej i szanowanej zakopiańskiej rodziny. Pierwszym ratownikiem w rodzinie był dziadek Ignacy Bachleda (1915-1981). Kolejnym zasłużonym ratownikiem jest ojciec Waldka – Stanisław Bachleda – przez wiele lat naczelnik GPR. Obecnie już na emeryturze. Ale dalej jest legendą GPR.
Cezary jest wybitnym alpinistą i himalaistą. Ma na koncie wiele wysokogórskich sukcesów. Zasłynął w 1982 r., mając zaledwie 22 lata, w czasie wyprawy w Kaukaz. W Polsce panował stan wojenny, on zdobył najwyższy szczyt Związku Radzieckiego – Elbrus i tam na szczycie rozwiesił flagę „Solidarności”. Sytuację tę sfotografował towarzyszący mu we wspinaczce Francuz, który potem opublikował fotografię w „Le Monde”. Zdjęcie wraz z opisem obiegło cały świat. W jednej chwili Cezary stał się symbolem niezłomnej walki z komunistycznym reżimem, przez co miał ogromne problemy w Polsce. Cezary ma żonę Olgę i dwóch synów: Norberta (17) i Alka (10). Olga jest policjantką w komendzie Zakopane.

OLGA BACHLEDA (Dorota Landowska)
Żona Cezarego. Jest policjantką w zakopiańskiej komendzie, szefową wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. Cieszy się zaufaniem swojego komendanta. Będzie miała poważny problem, gdy okaże się, że na liście rozmówców podsłuchiwanego biznesmena znajdzie się jej mąż.

PIOTR ROJEK (Jacek Koman)
Piotr jest byłym alkoholikiem. 15 lat temu został za alkohol wyrzucony z Pogotowia. Niedługo po tym odeszła od niego żona, wraz z córką. Rojek liczył, że jak przestanie pić to do niego wrócą. Ale przez dwa lata nie potrafił skończyć z nałogiem. Dwa lata później żona zginęła w wypadku. Przejechał ją pijany kierowca. Dla Rojka był to szok. Chciał, żeby córka wróciła do niego. Jednak 18-letnia Ewa zdecydowała, że zostanie w Warszawie i z pomocą ciotki ułoży sobie życie. Winiła ojca za całą sytuację.

Pozostali ratownicy:

HUBERT „KOSA” KOSOWSKI (Michał Czernecki)
Były komandos. Często wykazywał się spektakularnymi i skutecznymi akcjami, często ryzykownymi.
Oprócz wspinaczki ma jeszcze dwie pasje: samochody i kobiety. To typ faceta, który nie potrafi odpuścić, gdy widzi ładną dziewczynę. Często i chętnie wykorzystuje swoją niewątpliwą urodę i „legendę” ratownika. Trzeba przyznać, że kobiety go lubią. Prawie codziennie udziela noclegu jakiejś „zagubionej turystce”.

Damian wilk (Wojtek Czerwiński)
Jest ratownikiem pracującym w ekipie śmigłowca. Jest operatorem windy i kierownikiem akcji. Przy okazji Damian (Denis) jest miłośnikiem bodybuildingu.
Jego dziewczyna, Kinga jest również miłośniczką bodybuildingu, a także masażystką i rehabilitantką
w ekskluzywnym prywatnym SPA w Zakopanem. Kinga odegra istotną rolę w rozwiązaniu zagadki Tamary Taszer.

TOŚKA KRYGIER (Ewa Sakalova)

Jedyna ratowniczka w GOPR. Lekarka. Jan miał duże obiekcje, żeby ją przyjąć, ale Tośka była bardzo zdeterminowana – góry to jej pasja. Po wielu staraniach udowodniła Janowi i innym ratownikom, że może być bardzo przydatna ze względu na swoje umiejętności medyczne. Tośka pochodzi ze Słowacji, od dzieciństwa spędzała każdą wolną chwilę w górach.
Jest silna i wysportowana. I bardzo ładna. Jest związana z Oliwierem Krupą, animatorem, organizującym wycieczki w góry. Tośka i Hubert często u niego dorabiają.
Jej siostrą jest Eliszka.

MICHAŁ BARCIOK (Paweł Domagała) – 25 lat, jest specem od jaskiń.
Uwielbia ekstremalne wyzwania. Jest fotografem. Za swoje „jaskiniowe” fotografie otrzymał wiele prestiżowych nagród. Uczy wspinania w spaleoklubie zakopiańskim.
W pierwszym odcinku ulega wypadkowi. Dostaje się pod lawinę. Szczęśliwie kolegom szybko udaje się go wyciągnąć. Miał dużo szczęścia. Był bliski śmierci i to w dniu, w którym przyszło na świat jego dziecko. Żoną Michała jest Hanka, siostra Jadźki, szefowej baru „U Ratowników”.

LEON CICHOCKI (Wojtek Skibiński)
Wybitny alpinista. Człowiek, który żyje od wyprawy do wyprawy. Wspinał się z najlepszymi alpinistami
na świecie. Przez wiele lat pracował, jako dziennikarz. Jak mało, kto zna się na topografii. Pomimo niemłodego wieku ma żelazną kondycję.
W corocznym teście kondycyjnym Cichocki zawsze zajmuje pierwsze miejsce i każdego roku poprawia swój wynik.
Żona Maria pochodzi z Zakopanego, sama całe życie uwielbia się wspinać. Nie mają dzieci.

piloci Śmigłowca:

WaleriaN BURZA (Andrzej Franczyk)
Jak sam mówi z takim nazwiskiem mógł zostać tylko pilotem śmigłowca. Świetny pilot, do którego ratownicy mają bezgraniczne zaufanie. Znakomity człowiek. Ciepły i dowcipny. Od początku daje się lubić.
W trzecim odcinku śmigłowiec ma awarię i spada. Tylko dzięki jego wybitnym umiejętnościom śmigłowiec nie rozbija się doszczętnie. Kontuzja uniemożliwia mu jednak powrót do zawodu.

IGNACY MARUSARZ (Henryk Niebudek)
Jest jednym z dwójki pilotów śmigłowca. Wysoki, chudy, „żylasty”. Przeżył katastrofę śmigłowca łamiąc jedynie dwa żebra. Szybko dochodzi do siebie. Już po kilku tygodniach jest w stanie wrócić do służby. Problem jednak w tym, że nie ma śmigłowca.
Mieszka sam. Jest dość dziwną osobowością. Jako młody chłopak chciał zostać zakonnikiem. Był nawet dwa lata w nowicjacie. Tuż przed ślubami wystąpił. W końcu trafił do szkoły lotniczej. Został pilotem śmigłowca. Od kilku lat lata w pogotowiu lotniczym.

KAROLINA „LARA” Kitowicz (Roma Gąsiorowska)
Pilotka śmigłowca Straży Granicznej (w stopniu porucznika), która od połowy serialu będzie pomagała ratownikom pogotowia.
Nazywana jest Larą ze względu na skojarzenie z Larą Croft – wysoka, szczupła, z dużym kłującym w oczy biustem. Bardzo atrakcyjna i seksowna, a przy błyskotliwa i bezpośrednia. Uwielbia latanie, szybką jazdę sportowym samochodem.

5 odpowiedzi do “Ratownicy – poznaj obsadę”

  1. dzięki 😉
    czekałam na ten serial, lubię Zakopane, byłam tam kilka razy .. fajnie ogląda się serial, gdzie w tle widać znajome krajobrazy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *