Tomasz Sapryk (ur. 17 listopada 1966 w Warszawie), polski aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, na stałe związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie.
Debiutował na małym ekranie w serialu „Mów mi Rockefeller” Waldemara Szarka.

I tyle tytułem wstępu.
Po pierwsze aktor charakterystyczny. Mimo tego, że grał prawników i polityków najbardziej zapamiętany został jako przykładowy Zdzisio/Miecio/Stasio - lawirant, więzień, hydraulik czy cieć. Pan Tomasz ma wyjątkowy dar przedstawiania nam prostych ludzi, w najlepszy sposób.

Chcecie kilka przykładów - proszę bardzo: Hydraulik Karol Grzybek (Panienki), Camera Café jako Edek - kumpel Tomka, Świat według Kiepskich jako Zdzisiek,  czy Londyńczycy jako Kierowca Kazio.

Zagrał przeszło sto ról, więc po wpisaniu jego nazwiska w przeglądarkę okaże się, że nie ma właściwie serialu, w którym Pan Tomasz Sapryk nie wziął udziału.

Z większych serialowych ról pamiętacie go na pewno jako Tomasza Kozłowskiego, byłego męża Judyty w Ja wam pokażę!, Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście jako Klaudiusza, przyjaciela Gustawa, czy dzielnicowego Henia Rosoła z serialu Wiedźmy.

Na stałe aktor jest związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie.

Ilość ról filmowych daje do myślenia. Dodatkowo Pan Sapryk użycza głosu - dubbinguje m.in. Rex’a z Toy Story.

Za drugoplanową rolę ojca w „Sztuczkach” Andrzeja Jakimowskiego (2007) otrzymał nagrodę Orła.

Cymes ode mnie - fragment filmu “Sztuczki” i zdubbingowany Pan Sapryk. Po niemiecku! :)

Jeżeli widzisz ten tekst, włącz obsługę JavaScript-u w swojej przeglądarce.

Prywatnie. Jak zwykle w naszym cyklu - prawie nic nie wiadomo.
Ma trójkę dzieci i żonę Alicję, która jest suflerką w Teatrze Powszechnym w Warszawie, a jej twarz też może wydać wam się znajoma.

Obecnie aktor pracuje na planie filmu Cezarego pazury pt.”Weekend”. Tym razem wcieli się w szefa rosyjskiej mafii o imieniu… Sasza!

I jeszcze link - do zdjęć z seriali i filmów, w których mogliście zobaczyć tego rewelacyjnego aktora.
LINK
fot.filmpolski.pl