Wspaniałe stulecie – klątwa rzucona na Hürrem – streszczenia

Co wydarzy się od 28 września 2015?
Poniżej streszczenia.

181.

Hatice odnajduje list miłosny sułtanki Szach do Ibrahima. Siostra stara się ją przekonać, że nie próbuje zająć jej miejsca, a list jest kolejną intrygą Hürrem. Nazly, najbliższa służąca sułtanki, przyznaje się do podłożenia fałszywego listu. Do pałacu księcia Mustafy przybywa ze skargą piękna szlachcianka Gabriela Sfenza de Feo.

182

Do pałacu przybywa Saliha guślarka, która na polecenie sułtanki Hatice ma rzucić na Hürrem klątwę. W obozie Turków panuje zwątpienie, twierdza na Korfu skutecznie się broni. Żołnierze głośną skarżą się na brak prawdziwego przywódcy, jakim był Ibrahim pasza. Wojska osmańskie wycofują się. Hürrem opowiada sułtanowi o intrydze, jaką uknuto w stolicy pod jego nieobecność.

183

Podstępnie wywabiona z seraju sułtanka Hürrem jedzie do marmurowego pałacu, gdzie czeka na nią Hatice wraz z guślarką Salihą. Hürrem traci przytomność i nie pamięta, co się wydarzyło. Na jej skórze pojawiają się dziwne plamy. Medycy uważają, że to objaw zgryzoty. Sułtan Sulejman skarży się na bezsenność dręczy go sumienie po śmierci Ibrahima.

184

Hürrem jest wyczerpana, męczą ją zwidy i bezsenność. Od Nigar dowiaduje się, że rzucono na nią urok. Rüstem pasza odkrywa, że duża część majątku nieżyjącego Ibrahima paszy nigdy nie wróciła do państwowego skarbca. Sułtan każe rozpocząć poszukiwania ukrytego złota. Książę Mustafa pomaga pięknej genuence Gabrieli. Sulejman nie pozwala Hatice na powrót do jej pałacu, który wciąż zajmuje sułtanka Szach. Rüstem odnajduje list miłosny napisany przez Mihrimah do Bali beja.

185

Mihrimah otrzymuje list, w którym Rüstem pasza, podszywając się pod Bali beja, odrzuca jej względy. Trwają poszukiwania złota ukrytego przez Ibrahima paszę. Hatice wyrzuca Sulejmanowi, że kazał zamordować jej męża we śnie. Mustafa poznaje przeszłość Gabrieli. Stan sułtanki Hürrem pogarsza się, w ataku szału rzuca się na Hatice. Służba sułtanki Hürrem pozbywa się nieprzytomnej Hatice z pałacu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *