Wspaniałe stulecie – streszczenia odcinków

Premiera od 14 września 2015.

171

Sułtan wspomina wszystkie występki Ibrahima paszy. Mihrimah zaprzyjaźnia się z sułtanką Esmahan, która wyraźnie adoruje księcia Mehmeta. Sulejman zaprasza wielkiego wezyra na wieczerzę, wyjątkowo bez rodziny. Po posiłku każe Ibrahimowi zostać na noc. Wielkiego wezyra duszą we śnie wysłani przez władcę kaci.

172

Hatice szaleje z rozpaczy po śmierci męża, nie może wybaczyć bratu, że podjął tak okrutną decyzję i o wszystko obwinia Hürrem. Na stanowisko wielkiego wezyra sułtan mianuje wspierającego Hürrem, lecz nieudolnego politycznie Ayas paszę. Trwają przygotowania do wyprawy na Italię. Nasuh, w obawie o życie nieślubnej córki Ibrahima, w sekrecie odsyła dziewczynkę do rodziny zamordowanego paszy.

173

Sułtanka Hürrem stara się wprowadzić do sułtańskiej rady swoich popleczników, jednym z nich jest Rüstem pasza. Obiecuje mu nominację na stanowisko jednego z wezyrów. Książę Mustafa nie może zrozumieć decyzji ojca, który kazał stracić Ibrahima paszę. Hatice wciąż nie może dojść do siebie po śmierci męża. Mahideveran oskarża Hürrem o śmierć jej jedynego wnuka.

174

Rüstem pasza zostaje mianowany gubernatorem prowincji Teke, zaś wezyrem i członkiem sułtańskiego dywanu ku niezadowoleniu Hürrem zostaje Lütfü pasza mąż sułtanki Szach. Na rozkaz sułtana i wbrew protestom Hatice słudzy niszczą rzeźby stojące w ogrodzie Ibrahima paszy. Watykanowi zależy na pogorszeniu stosunków Turcji z Wenecją; papież organizuje podstęp. Do seraju, z misją pozbycia się Hürrem trafia Fahriye hatun, dawniej Diana, wierna służąca sułtanki Mahidevran.

175

Hatice nie może pogodzić się z tym, że Hürrem organizuje w haremie zabawę podczas żałoby po Ibrahimie. Postanawia donieść o tym sułtanowi. Mihrimah ukradkiem spotyka się z poetą Yahyą. Sułtanka Szach każe śledzić Nigar i w ten sposób poznaje miejsce ukrycia grobu Ibrahima paszy. Książę Mehmet jest rozczarowany wieścią, że sułtan zrezygnował z wysłania go do jednej z prowincji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *