„Wspaniałe stulecie”. Top 5 Dlaczego warto oglądać serial ;) *

* Z przymrużeniem oka.
Szczerze mówiąc nigdy nie spodziewałam się, że serial codzienny, produkcji tureckiej wciągnie mnie na tyle, abym zrobiła o nim wpis.
A jednak. „Wspaniałe stulecie” idealnie nadaje się do sprzątania garderoby, prasowania, czy też mycia naczyń – a właśnie tak zaczęła się moja przygoda z Sułtanem Sulejmanem i całym jego dworem.
Po 38 odcinkach (godzinnych!) i wysprzątaniu domu na razie mówię „pas”. Ale z pewnością będę czytać streszczenia i oglądać pojedyncze epizody.
TOP 5 poniżej.

Pierwsze odcinki zaciekawiły mnie. Myślałam, że serial okaże się połączeniem historii i przygody ze zwrotami akcji.
Po prawie czterdziestu epizodach „Wspaniałe stulecie” jawi mi się jako „Dynastia” (nie obrażając tytułu), lub zupełnie inna, południowoamerykańska produkcja codzienna.
Zwady, spory, dialogi, niepotrzebne dłużyzny, miłość i nienawiść. Sekrety alkowy, piękne kobiety, przystojni mężczyźni i jedyne 135 odcinków!
Dlaczego warto to oglądać?

Miejsce 5

Harem

Sułtan ze swoimi wojownikami podbija kolejne Państwa i wyspy, a gawiedź (czytaj – JA) czeka na sceny z domostwa – otoczenia największego władcy.
Trucizny, morderstwa, szykanowanie, kolejne ciąże i kolejne pretendentki do tronu – wyśmienita rozrywka.
Co potrafią zrobić samotne kobiety pod kierownictwem królowej? Uwierzcie mi – wszystko.
Emocje, nowi bohaterowie, intrygi. W każdym odcinku spektakularne wyzwiska i inne atrakcje.
Dodatkowo cudne dzieci w rolach potomków.
PS. Czy w XVI wieku dostępny był botoks? Królowa matka momentami wygląda jakby nie potrafiła się zdziwić. O uśmiechu ciężko wspomnieć, bo takowego nie ma 😉

Miejsce 4 – Miłość Paszy Pargalı i Hatice

Ona – siostra Sułtana, On – jego prawa ręka i największy przyjaciel.
Nie chcę psuć radości tym, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tym serialem.
Ale tak żmudnej, trudnej i ukrytej miłości nie było już dawno. Liściki, tajemnie rzucane chusteczki, spojrzenia i krótkie rozmowy zakochanych. Gra na skrzypcach i słynny taras w domostwie.
W porównaniu do Haremu bezwstydnego Sulejmana miłość jego siostry wygląda jak pierwsze zauroczenie w Szkole podstawowej.

Miejsce 3 – aktorzy drugoplanowi

Nie ukrywam, że moimi faworytami zostali Sumbul Aga, Nigar Kalfa i kucharz.
Uwielbiam wątki komediowe pomocników w Harlemie.

Miejsce 2 – Poradnik. A raczej przestroga dla tych kobiet, które chciałby mieć męża Sułtana.


Masz ukochanego mężczyznę, nie musisz pracować, a całe dnie spędzasz opiekując się dziećmi?
Brzmi bajecznie.
Dodatkowo otrzymujesz wspaniałe stroje, biżuterię i perfumy, a każdy w okolicy przystaje tylko po to, aby ci się ukłonić.
Niestety to nie jest oferta dla zazdrośnic.
Każda z Pań, która nie lubi być tą drugą, trzecią, czy piętnastą musi poważnie zastanowić się nad pokochaniem Sułtana (specjalnie nie dopisuję jakiego jest wyznania, ponieważ nie chcę generalizować).
Kochanki traktowane są na równi z małżonkami (przynajmniej w alkowie), a jeśli spłodzą syna to dostają również tytuły i stałe miejsce w rodzinie.
Sulejman często obrażał się na kobiety swojego życia – które mocno go pokochały i nie potrafiły przyjąć do wiadomości, że w kolejny dzień ich mąż/oblubieniec baraszkuje w komnacie obok z kolejną faworytą.

Jeśli nie przeszkadza Ci to, że zawsze będziesz samotna, a jedyne o czym kilka razy w miesiącu porozmawiasz ze swoim mężem to dziecko i jego zdrowie – to wspaniale.

Nie łudź się, nie truj i nie oblewaj kwasem konkurencji (trucie dosłownie). Skażesz się na niełaskę.
A on i tak jutro do łóżka wezwie kolejną, młodą i śliczną niewolnicę.

Miejsce 1 Scenografia, charakteryzacja i przede wszystkim kostiumy.

Przy codziennych ubiorach Grażynki z Klanu, czy Romana z Na Wspólnej – Wspaniałe stulecie z genialnie uszytymi jedwabnymi kreacjami – prezentuje się znakomicie.
Zwróćcie uwagę na guziczki, paski, rękawy. Wszystko wygląda po prostu zjawiskowo.

Onegdaj Bogusław Kaczyński chwalił nakrycia głowy Alexis z „Dynastii”. Sam się ze sobą zakładał w ilu kapeluszach wystąpi w jednym epizodzie zły charakter serialu. Ja mam podobnie. Sama ze sobą zakładam się, czy przepiękna różowa, fioletowa, czy szafirowa suknia jeszcze raz pojawi się w serialu.
I szczerze mówiąc tylko raz zauważyłam, że aktorkę ponownie ubrano w to krawieckie arcydzieło.

Na plus zupełnie niedorzeczne na obecne czasy nakrycia głów dla mężczyzn, dbałość o biżuterię i wszelkiego rodzaju dodatki w postaci przedziwnych opasek, fryzur, czy wyposażenia wnętrz.

PS. Uwaga. Ten serial naprawdę wciąga 🙂

4 odpowiedzi do “„Wspaniałe stulecie”. Top 5 Dlaczego warto oglądać serial ;) *”

  1. Nie i nie 😀 Nie wiem dlaczego zgubiłam się po drodze i nie miałam czasu nadgonić. Ale w TVP1 właśnie w serii powtórkowej zerkam (ale to odcinki, które są emitowane to akurat widziałam)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *